* marzec-wrzesień 2021
Niezmiennie w mediach społecznościowych rozwijamy wiedzę o Węgrzech i o tym, co wspólne w relacjach polsko-węgierskich – staramy się zaciekawić internautów zarówno atrakcjami turystycznymi, ciekawostkami historycznymi, językowymi czy nawet gospodarczymi. Cieszymy się, że niemal 20% naszych fanów na fanpage’u Węgierskie Historie to Węgrzy.

* sierpień-wrzesień 2021
Trwają prace przy postprodukcji obrazu i dźwięku i doborze muzyki do filmu o Janosu Esterhazym.

* 27.08.2021
Dziś w opolskim Teatrze EkoStudio nagrywaliśmy sceny fabularyzowane do filmu o Janosu Esterhazym – naszej polsko-węgiersko-czeskiej (a nawet czechosłowackiej) historii. Wystąpili aktorzy – Grażyna Misiorowska i Andrzej Czernik. Nagrywaliśmy też głosy tych aktorów w radiowym studiu w Radiu Opole.

* 12-30.07.2021
Od 12 lipca do końca miesiąca realizujemy zagraniczne zdjęcia do filmu Janos Esterhazy. Niewymazana historia.
Ekipa realizatorska na planach 6 miejscowościach w Czechach, na Słowacji i Węgrzech to wybitni eksperci, międzynarodowy team – Michał Zabłocki (mieszkający w Budapeszcie), Jaap Arriens i Grzegorz Kubaszko.
O postępach prac nad filmem możecie poczytać na bieżąco na fanpage’u naszej fundacji na Facebooku >>

* 24.06.2021
Pierwsze zdjęcia nakręcaliśmy w Łodzi – z udziałem prof. Arkadiusza Adamczyka, historyka i politologa, autora książek i publikacji o Janosu Esterhazym.

* 04-06.2021

O życiu Janosa i jego rodziny – ciekawostki na Facebooku

  • o więzieniu w Mirovie, gdzie zmarł >>
  • o uroczystości 120. rocznicy urodzin Janosa Esterhazego, w której uczestniczyliśmy na Natolinie >>
  • o Roku Janosa Esterhazego >>
  • o rodzie Esterhazych, z którego pochodził bohater naszego filmu >>
  • o zamkach rodu Esterhazych, które można zwiedzać do dziś >>
  • o polskich (krakowskich) korzeniach Janosa – matce i dziadku >>
  • o pochówku prochów w symbolicznym grobie Janosa na Słowacji >>
  • o miejscach na Słowacji i Węgrzech, gdzie Janos Esterhazy spędził dzieciństwo i młodość >>
  • węgiersko-słowackim szlakiem pomników przez dorosłe życie Janosa (Tatabanya, Komarow, Budapeszt) >>
  • o traktacie w Trianon (przy okazji jego 101. rocznicy), który był nie tylko przełomowy w historii Węgier, ale i w życiu bohatera naszego filmu >>

O FILMIE W MEDIACH

Gościliśmy na antenie Radia Opole – opowiadając o filmie i tematach z nim związanych – 29.04. w audycji Trendy i Owędy >>
oraz 19.04. na antenie Radia Doxa >>
O naszych projektach w Radiu Opole >>
O projektach fundacji w Radiu Doxa >>

* 13.03.2021

Ciekawostki polsko-węgierskie, nie tylko historyczne, od marca 2021 r. przybliżamy Wam na Facebooku – na naszym fanpage’u
Z tokajem i langoszem

* 12.03.2021

W 2021 r. FFPW prowadzi projekt filmowo-edukacyjny dotyczący Janosa Esterhazego. Ten rok jest Rokiem Pamięci z okazji 120. rocznicy jego urodzin. Strona polska i węgierska dokładają starań nie tylko, by zachować pamięć o jego męczeństwie i bohaterskim życiu, ale również by został wyniesiony na ołtarze.


W ramach projektu powstanie film pt. Janos Esterhazy – niewymazana historia, przy wsparciu finansowym Instytutu im. W. Felczaka
w Warszawie.

* 22.11.2020

Tematykę polsko-węgierską zainicjowaliśmy w 2020 r. realizacją spotkania z okazji 20-lecia współpracy woj. opolskiego z Komitatem Fejer, w którym wziął udział Michał Zabłocki – jako Polak mieszkający na Węgrzech i Gaspar Keresztes – Węgier żyjący w Polsce (dostępne na Facebooku >>)

Węgierskie historie