Dziś 28.05.2019 padł pierwszy klaps na naszym planie. Realizacja filmu rozpoczęła się od nagrania z Leszkiem Mazanem – dziennikarzem , publicystą z Krakowa, znawcą czeskiej kultury i obyczajów.

Czesi w pierwszym skojarzeniu przeciętnego Polaka to Karel Gott, Helena Vondraćkova i dechovka, czyli orkiestra dęta grająca marsze i poleczki. W skojarzeniu Polaka bardziej oczytanego to Haśek, Hrabal i Kundera, a w skojarzeniu miłośnika kina to Forman i Zelenka. Jednak wszystko to skojarzenia uniwersalne, “wyprane” z kolorytu historycznego. A że największą naszą pasją jest właśnie historia, postawiliśmy sobie pytania o to, jak polską historię można zestawić z czeską. Historię nie nijaką, bo związaną z postrzeganiem przez oba narody „ducha bojowego”. Dlatego punktem wyjścia filmu będzie „konfrontacja” między dwoma bohaterami „Bitwy pd Grunwaldem” mistrza z Floriańskiej: Zawiszy Czarnego i Jana Žižki z Trocnova, który – poza historykami i pasjonatami epoki czasów rycerzy – budzi odległe asocjacje u przeciętnego widza w Polsce.
Wzajemna sympatia między dwoma narodami powinna opierać się na wiedzy. Tymczasem cały XX wiek w relacjach polsko-czeskich to korowód stereotypów – z jednej strony safandułowate „pepiki”, z drugiej bezceremonialni „panowie”.
Na tym tle, odkryliśmy rzeczy, których się nie spodziewaliśmy, a które chcielibyśmy pokazać w naszym dokumencie z humorem, na zasadzie oka robionego do widza, ale i z całym szacunkiem dla merytorycznego zaplecza.
Zależy na tym, aby taka właśnie forma opowieści, „przez zabawę do wiedzy”, mogła przyciągnąć przed mały ekran publiczność w różnym wieku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży w wieku szkolnym i dorosłych.