27-07-2021
Dziś realizujemy zdjęcia m.in. przy pl. Bohaterów i pomniku Solidarności Narodowej, mającym jednoczyć wszystkich Węgrów mieszkających poza granicami Węgier – i przypominać, że są niezmiennie częścią narodu węgierskiego, bez względu na to, czy żyją na Bałkanach, na Ukrainie czy w Rumunii (po Traktacie w Trianon). Jest to polemiczne i kontrowersyjne dla wszystkich Słowaków czy Rumunów odwiedzających to miejsce i widzących nazwy swoich miejscowości w jęz. węgierskim, jak przed 1920 r.
Wieczny ogień w tym Miejscu Pamięci Solidarności Narodowej (Nemzeti Össszetartozás Emlékhelye) płonie od chwili powstania pomnika, odsłoniętego na stulecie podpisania Traktatu Trianon, czyli 4 czerwca ub.r.
Na mentalnej mapie Węgier leży plac w Budapeszcie, plac Kossutha, gdzie stoi parlament, ministerstwa i budynki administracji publicznej. To właśnie tutaj wybudowano rampę o długości 100 m, zapadającą się w ziemię – serce kompleksu to ogromna, pęknięta bryła granitu i widoczny przez szczeliny znicz – szczeliny, symbolicznie nawiązujące do proporcji i liczby krajów, które zyskały tereny po podziale Królestwa Węgier 101 lat temu.
Przypomnijmy, że Polska też wówczas zyskała kawałek Węgier – Spiszu i Orawy.